Jedinstveni europski broj telefona za sve hitne službe je 112
Hrvatska je uvela EURO 1. siječnja 2023. godine!
Republika Hrvatska je europska država, smještena u južnom dijelu Europe, te u sjevernom dijelu Sredozemlja. Na sjeveru graniči sa Slovenijom i Mađarskom, na istoku sa Srbijom i Bosnom i Hercegovinom, na jugu sa Crnom Gorom i zapadu sa Italijom (morska granica). Geografski smještaj otoka Vira možete pročitati u rubrici položaj otoka.
Za dolazak u Hrvatsku i na otok Vir svim državljanima EU biti će dovoljna samo osobna iskaznica. Sve osobe koje nisu iz EU kod sebe moraju imati valjanu putovnicu, osobnu iskaznicu ili bilo koju drugu ispravu priznatu međunarodnim sporazumom, radi dokaza identiteta i državljanstva nositelja, sve informacije mogu se dobiti dodatno u državnoj instituciji RH: Ministarstvo vanjskih poslova i europskih integracija RH (Telefon za kontakt: +385 1 4569 964, e-mail: stranci@mvep.hr ili vize@mvep.hr - opširnije informacije možete saznati direktno na stranici Ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija RH - Uprava za konzularne poslove).
Hrvatska službena valuta za plaćanje je euro (€). Od 1. siječnja 2023. godine do 31. prosinca 2023. godine, svi poslovni subjekti i drugi obveznici u svojim odnosima s potrošačima imaju obvezu iskazati cijenu koštanja, ali i druge novčane iskaze vrijednosti i u eurima i u kunama. Fiksni tečaj konverzije HRK/EUR iznosi 7,53450 kn. Ostale strane valute mogu se promijeniti u euro u svim bankama, mjenjačnicama, poštanskim uredima, hotelima, većim kampovima kao i u većim turističkim agencijama, kreditne (Mastercard, Diners) i debitne (Visa, Maestro) kartice primaju se u gotovo svim trgovinama i restoranima. Opširnije na EURO.hr portalu. Napomena: - brošuru o euru na engleskom i jezicima manjina u Hrvatskoj možete preuzeti na poveznici Hrvatska uvodi euro 1. siječnja 2023. - EURO naš novac!
Za ulazak u Hrvatsku Vaš kućni ljubimac mora imati mikročip, internacionalnu veterinarsku potvrdu (svjedodžbu) o cijepljenju tj. veterinarsku putovnicu.
Republika Hrvatska od ulaska u šengen (Schengen) i eurozonu od 1.1.2023. godine, za sada nema sustav vinjeta, ali ima sustav naplate cestarina. Cestarina se plaća na naplatnim mjestima (postajama) i može se platiti gotovinom u kunama, karticama Diners, Mastercard, Maestro, Visa, INA te karticama MOLGROUP-e za koje je na naplatnom mjestu istaknuta vidljiva oznaka da su prihvatljivo sredstvo plaćanja te sredstvima pretplate. Nerezidenti prema propisima o deviznom poslovanju cestarinu mogu platiti i u eurima. Korisnici elektroničke naplate cestarine (ENC) na ulaznoj naplatnoj postaji ne uzimaju naplatnu karticu, na naplatnom mjestu koriste prolaze posebno označene za taj način plaćanja cestarine te su obvezni cestarinu plaćati kupljenim ispravnim ENC uređajem (Opširnije o kupnji ENC uređaja možete saznati na stranici HAC-a Kupnja ENC uređaja). Alternativa za naplatne državne autoceste, je sustav paralelnih državnih nenaplatnih cesta kojima također možete brzo stići do Vira. Ukoliko do Vira idete „starom cestom” trebate ići državnom cestom D1 preko Like, osim prekrasnog krajolika prolazi se i kroz dvije različite klime i to u relativnom kratkom roku, kontinentalnu (Rastoke, Plitvice) i mediteransku (Maslenica).
Jedinstveni europski broj telefona za sve hitne službe je 112. Ovaj broj moguće je pozvati i danju i noću - 24 sata dnevno, bez obzira gdje se nalazite u Hrvatskoj. Poziv se ne naplaćuje, Centar 112 u slučaju bilo kakve nesreći omogućiti će razgovor i na stranim jezicima, kao npr. engleski, njemački, češki, slovački, talijanski, mađarski, etc. (Opširnije možete saznati na poveznici Središnji državni portal - Sigurnosti i hitne službe).
Bolnice postoje u svim većim gradovima, dok u manjim mjesta nalaze se ambulante i ljekarne. Najbliža bolnica od otoka Vira je Opća bolnica Zadar na adresi Bože Peričića 5, Zadar, telefon +385 23 505505. Brojeve telefona ambulante i ljekarna na otoku Viru možete saznati klikom na adresar kontakata Vir. Strani turisti koji su obvezno osigurani u državama s kojima Hrvatska ima ugovor o socijalnome osiguranju za vrijeme boravka u Republici Hrvatskoj ne plaćaju usluge hitne zdravstvene zaštite, pod uvjetom da imaju ugovorom predviđene potvrde o pravu na zdravstvenu zaštitu, dok osobe koje dolaze iz država s kojima nije sklopljen ugovor ili nemaju uplaćeno putno zdravstveno osiguranje, sve troškove snose sami.
Električni napon mreže u Hrvatskoj iznosi 220V, frekvencija je 50Hz. Tip priključka za utičnicu je EURO šuko.
OSTALE korisne informacije koje bi Vas mogle zanimati u svezi putovanja u Republiku Hrvatsku i dolaska na otok Vir pročitajte u članku "Kako stići do Vira?". Sva ograničenja putovanja, te ažurne, pravodobne i detaljne informacije za vrijeme trajanja epidemije COVID-19 pročitajte u članku turistička sezona u vrijeme koronavirusa.