OTOK VIR

Prvi portal otoka Vira

Utemeljen 2002. godine

  •  
     Hrvatski Engleski Njemački Češki Slovački Mađarski Talijanski Slovenski Francuski Poljski...  Prevoditelj
  • O NAMA
    Položaj otokaPovijest otokaKulturaGospodarstvoPrirodaPlažeFoto galerijaVideo galerijaPrognoza Karta otoka
  • PONUDA
    ApartmaniPansioniKampoviRestoraniHoteliFirme i obrtiNekretnine
  • OBJAVE
    TZO VirOpćina Vir
    NovostiVideo priloziArhiva
  • KONTAKT
  1. Naslovnica
  2. Priroda

Reljef, obala, klima, flora i fauna otoka Vira

PRIRODA

autor teksta profesor Ive Bašić

Uvod: - prirodu otoka Vira podjelili smo u nekoliko poglavlja: Reljef i reljefni oblici, Obala Vira, Krš, Klima, Biljni svijet, Životinjski svijet.  

RELJEF I RELJEFNI OBLICI
Vir kao i otok Pag prirodni su produžetak reljefnih struktura Ravnih kotara. Otok je podijeljen na dvije zone, nižu na sjeveroistočnoj strani i viša na jugozapadnoj strani. Niža zona je dio od Gaza na istoku do rta Rastovca na sjevernoj strani otoka. Dužina zone je 10,1km, a najveća širina na središnjem dijelu iznosi 1,9km. Najuži dio je u predjelu Prezida, dužine svega 375m. Visine u nižoj zoni ne prelaze 40m. Teren se od Kozjaka jugozapadno uspinje prema najvišem vapnenačkom bilu, koje ne prelazi 120 m. Najviša kota je ona na brdu Barbenjak, iznosi 115 m. Druga po visini je brežuljak Sveti Juraj, poznat pod nazivom Bandira, s visinom od 112m. Vir za razliku od Ravnih kotara, čijih je Vir produžetak, oskudijeva fliškim nizinskim zonama. Jedina fliška zona prostire se od uvale Pod Kaštelinom, između rta Kozjak i rta Kaštelina, prema sjeverozapadu do središnjeg dijela otoka, do pod Bandire.

OBALA VIRA
Obala Vira je prilično razvedena. Ima veći broj manjih uvala, istaknutijih rtova, brakova i hridi. Indeks relativne razvedenosti iznosi 1,9, što znači da je dužina svih obala otoka 1,9 puta veća od opsega kružnice koja zatvara prostor jednak površini otoka. Na razvedenost obale utjecao je sastav zemljišta i djelovanje mora. Sjeverni dio otoka je najrazvedeniji, a najmanje raščlanjeni zapadni i jugozapadni dio, između rta Vrulje i rta Kozjak. Obala privlačkog zatona, kroz Gaz i sjeverna kroz kanal Nove Povljane do Gaja je niska i uglavnom pješčana, dok je u predjelu Zapadnog polja od Gaja preko Zgonova, Drage, rastavca do Crvene zemlje na krajnjem sjeverozapadnom dijelu strma, do visoko strma. U predjelu Crvene zemlje do rta Vrulja pa do rta Kozjak obala je uglavnom niska, ali kamenita, uglavnom pješčanim uvalama i uvalicama. Najveća pličina je između Vira i otočića Školjić koji je do nedavno bio spojen, a zbog plovidbe brodovima proširen je i produbljen.

KRŠ
Vir je tipični primjer krškog otoka, procesi karakteristični za krš ovdje su maksimalno izraženi. Erozija je ovdje izrađena zbog sječe šuma, ispašom, paljenjem ali i zbog klimatskih faktora. Otok je posebno izložen sjevernim vjetrovima, burom, tramontanom i levantorom, koji nanose veliku posolicu. Veći dio otoka je još uvijek gol. Pedesetih i šezdesetih godina sadnjom borova slika otoka se mijenja. Posljednjih 150 godina na ravničarskom dijelu, erozija tla je intenzivna, kao posljedica vjetrova i vodenih bujica. Dan danas se vidi kamenje koje viri iznad zemlje više od 60cm. Kao posljedica obilnih kiša u jesenskim i zimskim razdobljima na Viru ima više suhih dolina i dražica. U blizini Lozica nalaze se najveće suhe doline. U reljefu su najočitiji Potok i Brdonja kroz koje voda protiče samo za izrazitih kiša, s ušćima u Smratinama i Brdonji, na drugim dijelovima otoka su manje suhe doline. Na otoku ima više bunara sa pitkom vodom i vrulja. Speleološki objekti na Viru nisu otkriveni. Postoji veća jama Žuntina u Gaju na predjelu između Gradine i uvale Svrdljača. Jama Žuntina nije istražena a sami ulaz joj je zarastao kupinama. Ponikve ili špilje ne postoje ili nisu istražene, dok se škrape rjeđe pojavljuju. Na površini su stijene okršene koje su nakon nekoliko metara kompaktne. Iz najvećeg dijela tla Vira izbijaju podloge karbonatnih stijena na površini. To znači da tla nisu u dovoljnoj mjeri razvijena, zbog toga je dvije trećine otoka goli kamenjar na kojem se mjestimice nalazi tanak pedološki pokrivač, na takvom tlu teško se razvija viši biljni pokrov. Krčenjem njiva i vrtova u predjelu Rosulja, Podvornica, Praulja i drugdje, dobivao se rahli sloj crvenice u kamenjarskom pejzažu. Pošumljavanje borovima zaustavila se daljnja erozija tla i postiže se samo djelomična obnova tla. Osim crvenice, razvijena su i smeđa tla kao i žuta-siva tla.

KLIMA
Vir po klimi spada u Mediteransku klimu. Prosječan dan sunčanih sati godišnje iznosi oko 2450, što je skoro 300 sunčanih dana. Zbog toga je klimatski ugodan kroz cijelu godinu. Osamdesetih godina u blizinu svjetionika, za potrebe istražnih radova u vezi sa izgradnjom nuklearne elektrane, postavljena je cijela meteorološka stanica sa svim instrumentima za mjerenje temperature, vjetra, vlažnosti zraka i ostalog. Vir uz Pag ima najviše padalina na zadarskom području. Najviše padalina ima u listopadu, studenom i prosincu, što je i bitna karakteristika sredozemne klime. Kao i u čitavoj sredozemnoj klimi godišnji raspored padalina nije povoljan za poljoprivredu. Najmanje je padalina kada ih najviše treba. Na Viru je srednji godišnji broj od 100 dana s kišom, dok je u ljetnim najtoplijim danima svega 5-6 kišnih dana mjesečno. Vjetrovi su karakteristični za Vir. U proljeće se javlja vjetar maestral, i on puše sve do kraja ljeta. Po ljetu ublažava ljetne temperature, a pogodan je za jedrenje i surfanje. Uz maestral u ljetnim danima zapuše i po koja kraća bura, burin i jugo. U jesen puše jug i levanat, dok u zimi puše bura i tramontana, a može zapuhati i ponekad jugo. Bura je vjetar koji puše sa Velebita, sjeverni neugodan vjetar. Snižava temperaturu zraka, dok po zimi puše i preko 100km/sat. Bura je jaka na cijelom otoku ali najjača je na sjevernom djelu. Zbog velikih bura za brodice sazidani su „mulići”, mala pristaništa s visokim obrambenim zidovima od kamena ili betona. Jugo je izraženiji na južnoj strani otoka, gdje zna podići valove i do 4m. Prosječna temperatura u srpnju iznosi oko 25°C, dok je najniža u siječnju a iznosi 6,5°C, dok je prosječna godišnja temperatura nešto iznad 15°C.

BILJNI SVIJET
Biljni svijet na Viru kroz više od 2000 godina života na njemu isključivo ovisi o ljudskom iskorištavanju prostora u uvjetima izoliranosti i nerazvijenosti. Prvobitni biljni pokrov bio je nisko raslinje i šume. Vir je nekada davno bio bogat šumama, šta nam svjedoče japnenice (vapnenice) u predjelu Miljkavanjice (Miljkovica) do Donje Prezide (Donja Prezida). Japnenica je kružna gomila u obliku krnjeg stošca sastavljena od zemlje i kamena s rupom u sredini. Visina im je iznosila i do 4m. U japnenici se proizvodilo vapno (japno). U razdoblju prije 300 godina biljni pokrov se mijenjao, na Viru nije bilo više dovoljno šuma na raspolaganju. Oko 1600. godine, po slikovnim prikazima na skorom cijelom otoku je bila šuma, a od 1800. godine šuma je bila na užem predjelu od Škrlina sve do Duboke drage (Uvala Duboka draga), osim uskog dijela u Rastavcu, mjestimice na Torovima, ispred Bandire i u Pedinki. Nešto malo od Lučice do Žitne, kao i u predjelu od Soldatice do Plotina i od Luke do Sitnica uz more. Svega 400ha šuma. Podaci iz katastra iz 1900. godine govore da na Viru ima 214ha šume. Početkom 20. stoljeća radi ispaše najviše je bilo paljenja i krčenja šuma. Tako 1940. godine šume gotovo da nije ni bilo, samo je na krajnjem zapadnom djelu otoka bilo grmlje. Nakon Drugog svjetskog rata donešena je odluka o zabrani sječe šuma na predjelima od Rasovače preko Torina i Pišćaka, do Crnika i krajnjeg ruba otoka u pojasu rta Vrulja. Uvodi se radno mjesto lugar, koji je imao zadatak da regulira sječu šume i zabranjuje pristup blagu u zabranjenu zonu. Vir mijenja svoj prvotni izgled, nekada krševiti otok, danas je otok pokriven površinama zelenila, kojima zbog smanjene ispaše i povećanja neobradive površine, intenzivnog naseljavanja, u ljetnim mjesecima prijeti velika opasnost od požara. Šumski pokrov koji raste na otoku je: hrast crnika, borovi, planika, zelenika, smrdljika, smrča, i kupina. Od listopadnih stabala najzastupljeniji je bagrem – pitoma drača i ševaldizi. Koje su ljudi sadili uz kuće radi hladovine u ljetnim mjesecima. U predjelu zapadnog polja, u Dragama, Zgonovima do Radnjača, na pješčanoj i divulijalnoj podlozi dio pokrova čine paprati. Dok u Zapadnom polju kao i u predjelu Zamerića, Grbica do Potarinaka, kao i manje zapuštene obradive površine vidno se povećava biljni pokrov brnistra. Mediteranske biljke najzastupljenije na otoku su vinova loza i smokva, dok u zadnje vrijeme raste i sadnja maslina. Prije se vjerovalo da masline ne mogu rasti na otoku zbog bure i posolice. Intenzivnom gradnjom kuća pogotovo na sjeveroistočnom djelu otoka, radi uređenjem dvorišta i zaštitom kuća od bure i posolice počelo se saditi masline, smokva, crnika, čempresi, tamarisi, planika i komora. Na brdovitim predjelima travnjake sve više pokriva smilj i ježin. Pašnjake prekriva sparožina, čija je mladica šparoga, koja je u rano proljeće tražena jestiva biljka.

ŽIVOTINJSKI SVIJET
Vir je pogodan za život različitih vrsta životinjskog svijeta; zečeva, zmija, guštera, žaba, poljskih miševa, jarebica, čagljeva, fazana i drugih životinja. Do šezdesetih godina bilo je jako puno zečeva, koje su najviše lovili čobani (stočari) koji su bili i lovci i imali su lovačke puške za lov ali i za zaštitu blaga od kradljivca. Lov na zečeve činio se i krivolovstvom ošca (žičane omče koje se stavljaju u rupe, na ogradnim zidovima na kojem su zečevi ostavljali trag pri prolasku). Čobani su uglavnom postavljali ošce, nadgledali ih svaki dan da se lovina ne bi usmrdila ili da ju netko drugi ne ukrade. Pojavom čagljeva i te dolaskom lovaca poslije izgradnje mosta, te intenzivnom gradnjom kuća zečeva je sve manje na otoku. Slično se desilo i sa pticama jarebicama. Zamjena za jata jarebica, Lovno društvo Vir donijelo je na otok fazane. Fazani su se toliko razmnožili da su stvarali velike štete i tako smanjenoj proizvodnji grožđa. Zapuštanjem polja i zatravnjivanjem krša povećao se broj zmija, što neotrovnica tako i otrovnica. Od neotrovnica nastanile su se bjelouška i kravosas – škraušac kako ih zovu Virani. Od zmija otrovnica tu je riđovka i poskok. Poskok je prepoznatljiv po šuštajućim zvuku, najčešće iz kamenjara ili hrpici kamena u kojoj se ugnijezde. Do sedamdesetih godina na otok su dolazili lovci na zmije iz Bokanjca i svojim „čarobnim” štapovima lovili otrovnice. Zmije su slali proizvođačima lijekova. Pošto je bio veliki broj legla zmija otrovnica odlučeno je da nabave nekoliko mungosa sa Mljeta. Dopremljena su dva para mungosa na otok i za kratko vrijeme primijećen je manji broj zmija nego prije. U današnje vrijeme na otoku više nema mungosa ali zmija opet ima.  

GALERIJA FOTOGRAFIJA:

O VIRU
Najčešća pitanja:

  • Položaj otoka
  • Povijest otoka
  • Kultura
  • Gospodarstvo
  • Priroda i prirodne ljepote
  • Plaže na Viru
  • Foto galerija
  • Video galerija
  • Interaktivna karta
  • Kako stići do Vira?
  • Turistička zajednica Vir
  • Mobilnost
  • Izleti s Vira
  • Apartmani i sobe
  • Kampovi
  • Prodaja nekretnina
  • Udaljenost gradova
  • Novosti
  • Arhiva
  • Oglašavanje smještaja
Europska komisija je još 2006. pokrenula projekt Europske destinacije izvrsnosti - EDEN. Od tog trenutka iz godine u godinu širi se mreža najljepših destinacija održivog turizma. Svaki put pod novom temom otkrivaju se nova odredišta, prave male turističke oaze posebnih oblika turizma.
Opširnije o projektu
  • HITNI brojevi u RH
    Hitni brojevi u RH
    Važni telefonski brojevi za pomoć u RH

    PRVI PORTAL OTOKA VIRA
    www.otok-vir.info

    Za direktno biranje kliknite na željeni broj!


    112

     - POLICIJA, VATROGASCI, HITNA POMOĆ

    Broj 112 možete besplatno nazvati 24 sata dnevno s bilo koje javne govornice te mobilnog ili fiksnog telefonskog uređaja u Hrvatskoj. 
    Uključene službe ovim pozivom: -hitna medicinska pomoć, pomoć vatrogasaca, pomoć policije, pomoć gorske službe spašavanja, pomoć pri nesreći, traganju i spašavanju na moru, te pomoć drugih komunalnih, inspekcijskih ili hitnih službi koje su svojom djelatnošću vezane za zaštitu i spašavanje građana. Dojava na broj 112 može se ostvariti trenutno na sljedećim jezicima: -engleskom, talijanskom, mađarskom, slovačkom i češkom.


    113

     - KORONAVIRUS POZIVNI CENTAR

    Broj 113 je besplatan broj Pozivnog centra za sva pitanja vezana uz epidemiju koronavirusa. Broj 113 možete nazvati svaki dan od 7 do 22 sata. Građanima na upite odgovaraju epidemiolozi i drugi stručnjaci.


    1987

     - POMOĆ NA CESTI

    Broj 1987 je besplatni broj telefona za tehničku pomoć na cesti članovima HAK-a, kao i i svim ostalim motoriziranim građanima i turistima koji posjećuju Hrvatsku.


    195

     - SLUŽBA TRAGANJA I SPAŠAVANJA NA MORU

    U slučaju nesreće ili nezgode na moru, nazovite 195, besplatni telefonski broj Nacionalne središnjice za usklađivanje traganja i spašavanja na moru (MRCC Rijeka). Bez obzira upućujete li poziv iz fiksne ili mobilne mreže, birajte 195. Pomoć možete zatražiti i putem pomorskog VHF radijskog kanala 16, ili preko jedinstvenog europskog broja za hitne službe 112 koji će poziv preusmjeriti.

  • ADRESAR kontakata Vir
    Adresar, Otok Vir i okolica

    PRVI PORTAL OTOKA VIRA
    www.otok-vir.info

    Općenito:

    00385 ili +385 - međunarodni pozivni broj za Hrvatsku
    023 - lokalni pozivni broj za fiksnu telefoniju Zadarske županije

    Za direktno biranje kliknite na broj!

    Javne službe:
    HITNA POMOĆ
    Nin
    (24/7)
    112
    +385 23 264888
    Put Grgura Ninskog 11, Nin
    COVID-19
    Izdvojena ordinacija Doma zdravlja
    Zadarske županije
    0800 8557
    +385 91 5404189
    Ravnice bb, Zadar
    (bivši centar za ovisnost)
    113
    (Koronavirus pozivni centar)
    +385 98 332765
    Dežurni epidemiolog, Zadar
    AMBULANTA
    Vir
    +385 23 440029
    +385 23 647306
    +385 23 362769
    Trg svetog Jurja 2, Vir
    AMBULANTA
    Nin
    +385 23 264550
    Put Grgura Ninskog 11, Nin
    VETERINARSKA AMBULANTA
    Zadar
    +385 23 322877
    +385 98 339400
    Put Bokanjca bb (kod Plodina)
    VETERINARSKA AMBULANTA
    Žerava
    +385 23 390333
    Žerava bb
    POLICIJA
    Zadar
    112
    +385 23 345111
    Ulica Zore Dalmatinske 1, Zadar
    POŠTA
    Vir
    +385 23 362021
    +385 23 362700
    +385 23 223711 (fax)
    +385 72 303304
    Borisa Krnčevića 57, Vir
    TURISTIČKA
    ZAJEDNICA
    Vir
    +385 23 362196
    +385 23 363468
    +385 91 6051138
    Put Mula 9, Vir
    tzo-vir@zd.t-com.hr
    STOŽER CIVILNE ZAŠTITE OPĆINE VIR +385 91 9009630
    Načelnik stožera: Antonio Vučetić
    civilna.zastita.vir@gmail.com
    Kontakt osoba za nabavu hrane i lijekova starijim osobama:
    +385 99 3125757
    Kontakt osoba za podjelu zaštitnih maski i rukavica:
    +385 98 1370170
    OPĆINA VIR +385 23 362018
    +385 23 362225
    Trg svetog Jurja 1, Vir
    info@vir.hr (građani)
    protokol@vir.hr (mediji)
    Upravni odjel ureda načelnika:
    +385 99 8022655
    Upravni odjel za opće, pravne poslove i lokalnu samoupravu:
    +385 91 9009630
    Upravni odjel za prostorno uređenje, graditeljstvo i komunalno gospodarstvo:
    +385 99 8070526
    Upravni odjel za računovodstvo i proračun:
    +385 99 8056242
    Upravni odjel za lokalne poreze:
    +385 99 8022654
    VIR ODRŽAVANJE +385 23 362415
    +385 91 6204063
    Put Mula 16, Vir
    vir.odrzavanje.d.o.o.@zd.t-com.hr
    ČISTI OTOK
    Vir
    +385 23 362830
    +385 91 6046149
    Trg svetog Jurja bb, Vir
    VIR TURIZAM
    Vir
    +385 23 362713
    +385 23 346740 (fax)
    +385 91 4226670
    Prezida VII, Vir
    agency@virturizam.hr
    kadrovska@virturizam.hr
    Časopis "VIRSKI LIST"
    Urednik: Kažimir Škrbić
    +385 91 4226699
    virski.list@gmail.com
    VODOVOD
    Vir
    +385 23 362608
    +385 91 4229985
    Trg svetog Jurja bb, Vir
    vodovod.vir.d.o.o@zd.t-com.hr
    VIR ZAŠTITA
    +385 23 346075
    +385 91 1578868
    Put Mula 16
    vir.zastita@zd.t-com.hr
    Dječji vrtić
    "SMJEŠKO"
    Vir
    +385 23 362730
    +385 91 6048236
    Ulica Franje Tuđmana 27A, Vir
    djecji.vrtic.smjesko@zd.t-com.hr
    OŠ PRIVLAKA
    Područna
     škola Vir
    +385 23 362573
    Privlaka bb, Privlaka
    ZRAČNA LUKA ZADAR
    Zemunik
    +385 60 355355
    +385 23 250101
    Ulica I/2A, Zemunik Donji
    info@zadar-airport.hr
    AUTOBUSNI KOLODVOR
    Vir
    +385 23 362890
    Put Slatine 1, Vir
    AUTOBUSNI KOLODVOR
    Zadar
    +385 60 305305
    +385 23 211555
    Ante Starčevića 1, Zadar
    liburnija-zadar@zd.t-com.hr
    ŽELJEZNIČKI KOLODVOR
    Zadar
    +385 60 333444
    +385 23 212555
    Ante Starčevića 3, Zadar
    LUČKA UPRAVA GAŽENICA
    Zadar
    +385 23 201201
    Gaženička cesta 28, Zadar
    CRKVA SVETOG JURJA
    Župni ured, Vir
     +385 23 362043
     Ulica Borisa Krnčevića 55, Vir
  • AUTOBUS Vir-Zadar
  • BIBLIOBUS GK Zadar
  • PROGNOZA vremena
  • LIVE Stream kamere
  • PRIJAVA u eVisitor
  • Poveznice
    Korisne poveznice
    Linkovi na stranice:

    PRVI PORTAL OTOKA VIRA
    www.otok-vir.info

    • Hrvatska turisitička zajednica
    • Autobusni kolodvor Zadar
    • Zračna luka Zadar
    • Grad Nin
    • Muzej soli Nin
    • Općina Privlaka
    • Zadar Bike Magic
    • Turisitička zajednica Zadarske županije
    • Turisitička zajednica grada Zadra
    • Turistička zajednica grada Nina
    • Turistička zajednica Općine Privlaka
    • Turistička zajednica grada Paga
    • Turistička zajednica Općine Vrsi
    • Turistička zajednica mjesta Zaton
    • Turistička zajednica mjesta Božava

    Službene mrežne stranice:

    • Vlada Republike Hrvatske - Koronavirus.hr
    • Vlada Republike Hrvatske
    • Sabor Republike Hrvatske
    • Zadarska županija
    • Državni arhiv web-a / NSK HAW
    • Hitro.hr / Servis Vlade RH
    • Fina.hr / e-servisi
    • Katastar / Državna geodetska uprava
    • Središnji državni portal RH
    • Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta
    • Ministarstvo turizma
    • Ministarstvo financija
    • Ministarstvo kulture
    • Ministarstvo unutarnjih poslova
    • Ministarstvo vanjskih i europskih poslova
    • Ministarstvo pravosuđa
    • Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
    • Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja
    • Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture
    • Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
    • Ministarstvo branitelja
    • e-Građani | Informacije i usluge
    • Ministarstvo zdravstva
    • Ministarstvo znanosti i obrazovanja

Prvi Portal Otoka Vira utemeljen 2002. godine ~  design, smještaj i održavanje stranica ©ENGRAM doo, Zagreb ~ Sva prava pridržana.
Uvjeti korištenja stranica i GDPR