15.06.2006.
1. ožujka 2006. godine - dolazak građevinskih inspektora u pratnji policije na otoka Vir. Započinje obilježavanje svih objekata koji su namijenjeni za rušenje. Obilježavanje je obavljeno od strane građevinskih inspektora žutim trakama i oznakama zatvoreno gradilište.
11. ožujka 2006. godine - održan je veliki prosvjedni skup "Ne rušenju! Da legalizaciji". Na prosvjednom skupu prisustvovalo je oko 1500 ljudi. Okupljeni građani potpisivali su peticiju, a prosvjed je podržao zadarski dožupan Danijel Kotlar. (Opširnije o događaju pročitajte na poveznici - Prosvjed protiv rušenja na Trgu svetog Jurja).
4. travnja 2006. godine - u prostorijama Općinske vijećnice izvješen je prijedlog prostornog plana uređenja Općine Vir, a izradio ga je Zavod za prostorno uređenje Zadarske županije. Svi mještani i vikendaši koji posjeduju kuću ili vikendicu na Viru, mogli su ostaviti svoj komentar na prostorni plan u knjizi protokola Općine Vir. (Opširnije pročitajte na poveznici - Prostorni plan uređenja Općine Vir).
19. travnja 2006. godine - odgođena je javna rasprava koja je trebala biti održana s početkom u 12 sati ispred Općine Vir. Oko 300 građana okupilo se ispred Općine i burno prosvjedovalo protiv prostornog plana radi kojeg mnogi ostaju bez kuća i zemlje - zbog smanjenja građevinskih zona.
20. travnja 2006. godine - načelnik Općine Vir g. Kristijan Kapović izjavljuje za press i medije: "Naša akcija je uspjela! Kad nismo htjeli pristati na njihov plan i rušenje 500 virskih kuća, proglasili su nas zaštitnicima divlje gradnje. Da smo tada popustili, ministarstvo bi opralo ruke i svu odgovornost za rušenje prebacilo na lokalnu samoupravu" - komentirao je virski načelnik Kristijan Kapović koji je od ministarstva zatražio otvaranje ureda građevinske inspekcije na otoku Viru.
15. svibnja 2006. godine - ministrica Marina Matulović Dropulić najavljuje rušenje 50 objekata koji se nalaze isključivo na pomorskom dobru i unutar 70 metara u neizgrađenom dijelu građevinskog područja, od kojih je 12 temelja, 10 nedovršenih, a ostali poludovršeni i dovršeni objekti.
16. svibnja 2006. godine - načelnik Općine Vir g. Kristijan Kapović, najavio je da će prostorni plan biti gotov krajem mjeseca srpnja, odnosno u prvom tjednu mjeseca lipnja. Istodobno tridesetak vozila interventne policije stiglo je na otok zbog osiguravanja najavljene akcije rušenja Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva.
17. svibnja 2006. godine - započelo je rušenje bespravno sagrađenih objekata u uvali Velika Slatina. Srušeno je 4 objekta, od kojih su 2 temelja i 2 izgrađena objekta. Rušenje je osiguravalo 500 policajaca.
19. svibnja 2006. godine - u nastavku akcije uklanjanja bespravnih objekata sukladno planu Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva u ova 2 dana srušeno je ukupno 14 objekata - bageri su porušili objekte u predjelu mjesta "Uvala svinja" u vlasništvu mađarskih državljana. Mještanin Vira g. Nikola Maroš okružio se s pet plinskih boca i prijetio dizanjem kuće i sebe u zrak ukoliko će bageri krenuti s rušenjem njegovog objekta.
20. svibnja 2006. godine - g. Nikola Maroš predao se policiji jer mu je ministrica Marina Matulović Dropulić poručila da neće srušiti njegovu kuću ako mu je to jedini dom u Hrvatskoj, te ukoliko kuća nije namijenjena za iznajmljivanje.
29. svibnja 2006. godine - nastavljeno je rušenje bespravnih objekata na južnom dijelu otoka i to u uvalama Škrlina, Site, Franinica i Pedinka. Ukupno je, prema popisu Ministarstva, u planu ukloniti čak 33 bespravne kuće.
3. lipnja 2006. godine - stotinjak mađarski državljana, kojima su u svibnju srušene kuće, podnjelo je tužbu na Općinskom sudu u Zadru protiv Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva.
6. lipnja 2006. godine - ruše se bespravni objekti, većinom temelji u predjelu naselja Sapavac i uklanjaju bespravno izgrađeni molovi duž južne strane otoka. Prostorni plan trebao bi biti realiziran do 15. lipnja 2006. godine. Prema donesenom Prostornom planu definirat će se objekti koji se nikako ne mogu legalizirati.
15. lipnja 2006. godine - prijedlog prostornog plana je uspješno dovršen i poslan u Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva. Trenutno se čeka na donašenje odluke.