OTOK VIR

Prvi portal otoka Vira

Utemeljen 2002. godine

  •  
     Hrvatski Engleski Njemački Češki Slovački Mađarski Talijanski Slovenski Francuski Poljski...  Prevoditelj
  • O NAMA
    Položaj otokaPovijest otokaKulturaGospodarstvoPrirodaPlažeFoto galerijaVideo galerijaPrognoza Karta otoka
  • PONUDA
    ApartmaniPansioniKampoviRestoraniHoteliFirme i obrtiNekretnine
  • OBJAVE
    TZO VirOpćina Vir
    NovostiVideo priloziArhiva
  • KONTAKT
  1. Naslovnica
  2. Arhiva

Otok Vir

ŽUPNA CRKVA SVETOG JURJA

19.08.2020.

Župna crkva svetog Jurja Vir

Dragi vjernici, RASPORED SVETIH MISA je radnim danom i subotom navečer u 19:00 sati, a nedjeljom i blagdanom ujutro u 8:00 i 10:00 sati. Radujemo se susretu s vama na svetim Misama. KONTAKT: Crkva svetog Jurja, Ulica Borisa Krnčevića 55, 23234 Vir. Telefon župnog ureda: +385 23 362043. Župnik: don Jure Zubović (ažurirano 06.06.2023.)

Župna crkva svetog Jurja na otoku Viru izgrađena je 1845. godine na temeljima starije istoimene crkvice, koja prema procjenama, datira iz vremena 12. ili 13. stoljeća. Sagrađena je za vrijeme vladavine poznate plemićke vojničke obitelji Crnica (Opširnije možete pročitati u članku: Vir u vlasništvu plemićke obitelji Crnica). Crkva je jednobrodna građevina s pravokutnom sakristijom koja se nalazi na njenom začelju. Duga je 15,4 metara, široka 7,55 metara, sužavajući se u glavnoj kapeli 4,66 metara. Glavni oltar i tabernakul napravljeni su od mramora, dva bočna oltara su od drva s udubinama gdje su postavljeni kipići svetog Ante Padovanskog i Gospe od sedam žalosti. Zadarski povjesničar i svećenik Carlo Federico Bianchi koji je živio u 19. stoljeću u svojoj knjizi "Kršćanski Zadar" (orig. Zara cristiana, I–II, 1877.–79. godine.) o virskoj crkvi navodi: „Župna crkva je posvećena svetom Jurju, dok je glavni oltar posvećen Blaženoj djevici od Karmela, svetom Andriji apostolu, svetom Jurju i svetom Roku”. Stara usmena predaja kaže da je za mjesto Vir bila predviđena izgradnja manje crkvice, istog oblika. Međutim Virani su dobro počastili projektanta i dobili su veću crkvu, unatoč činjenici da su imali u to vrijeme manji broj stanovništva.

Godine 1976. pronađena je kamena ploča koja je danas ugrađena na pročelju s desne strane ulaznih vrata s latinskim natpisom: HOC EST TEMPLUM/ DEI VIVI UBI GLORIF/ ICAT CREATOR MUNDI/ A.D. MDCCCXLV - u prijevodu: "Ovo je hram Boga živoga u kom se slavi Stvoritelj svijeta. G. G. 1845." Crkva je više puta obnavljana, prvi put 1896. godine. Za službovanja don Šanta Bilana, 70-ih godina, 20. stoljeća uz uređenje fasade i unutarnje žbuke, skinuta je cjelovita drvena građa pomoćnih oltara Gospe od sedam žalosti i svetog Ante. Uklonjeni su brojni svijećnjaci i stari barjaci. Uklonjena je i drvena kućica u kojoj je bio sveti Ivan i okvir u zidu kojim se štitio kip svetog Nikole. Zamijenjen je kip svetog Ante, uvedena elektrifikacija i kupljen veliki višesvijećni dekorativni luster. Zbog želje za jednostavnošću, maknut je stari dekor, uklonjeno je i zlato, koji je zavjetima brojnih Viranki, kićen kip Gospe od sedam žalosti. Virani su bili jako protiv toga, ali je zlato ipak odneseno u zadarsku nadbiskupiju. Opis izgleda crkve koje navodi Carlo Federico Bianchi: Pri ulazu u crkvu s lijeve strane je kamenica s blagoslovljenom vodom. U lijevom kutu bila je krstionica koja se sastojala od drvenog visećeg kutnog ormarića sive boje, ispred koje je bila mala kamenica (krstionica). U neposrednoj blizini do nje je stajala drvena ispovjedaonica. U njoj su se uglavnom ispovijedale žene, dok su se muškarci ispovijedali u sakristiji. Na zidu, između krstionice i ispovjedaonice bio je drveni križ sa simbolima muke Isusa Krista, trnova kruna i ostalo. Križ se nosio kao i sada, od postaje do postaje, čije su slike bile na bočnim zidovima sve do oltara. Do 2000. godine, zadnje obnove crkve, ispred stepenica, na desnom zidu stajalo je u udubljenom zidu izgrađena u vidu pećine, kip Gospe Lurdske. Kip je u zavjet kupio pomorac Ivan Rukavina, Stipanov, zvani Brble, a imitaciju pećine je sazidao Tomo Bašić, Lukrecin, zvan Tomić. Po prijedlogu i želji župnika don Nedjeljka Badurine, pećina je danas sazidana, prekrivena žbukom, a sve u budućoj namjeri da se nova primjerenija kapelica sazida u dvorištu crkve u koju će se postaviti „Brblina Gospa”, kako ju mještani zovu.

Kip svetog Ivana, zaštitnika virske župe i Virana nalazi se u sredini crkve s lijeve strane u plitkoj loži. Nasuprot njemu s desne strane nalazi se kip svetog Nikole, zaštitnika pomoraca. Uklonjeni su pomoćni kameni oltari ispred Gospe od sedam žalosti i svetog Ante. Ispred oltara, s desne i lijeve strane, na mjestu povišenom za stepenicu, bile su dvije klupe s po dva klečišta i po jednim sjedištem. Između klupa bio je prolaz do oltara. U klupama su bili smješteni po tri velika svijećnjaka. Odrasli muškarci su sjedili i klečali u klupama, a iza njih su sjedila muška djeca. Na vjenčanju, za mladence se koristila desna klupa. Ispred oltara na stropu visio je uljani svijećnjak. S desne i lijeve strane oltara bile su po jedna kraća klupa s bančićem za sjedenje ("bančić" je drvena klupica koja se sastoji od dvije noge te gornje plohe koja služi za sjedenje). Na desnoj strani sjedio je sakristant i muškarac koji je otpjevao misu. Na povišenom dijelu bili su zvončići, njih ukupno sedam. Ti zvončići simbolizirali su sedam svetih sakramenata, a zvonili bi za vrijeme mise, kada bi se pjevala pjesma Slava Bogu na visini. I ti zvončići su skinuti pri zadnjoj obnovi. Svećenik je za vrijeme pjevanja tijekom mise sjedio na lijevoj strani između oltara i zida, ispred vratiju, gdje je bio mali podij. Oltar je promijenio izgled za vrijeme službovanja virskog župnika don Josipa Kere od 1987. do 1990. godine. Dio starog nadgrađa je skinut i zamijenjen novim dobivenim iz crkve svete Stošije iz Zadra. Drveni balkonski prostor iznad ulaznih vrata, zamijenjen je betonskom pločom i poduprt s dva betonska stupa. 1990. godine za službovanja don Josipa Rade Pinčića kada je dograđena i sakristija. Zamijenjena je i umjetnička slika koja se nalazila iza tabernakula na glavnom oltaru na kojoj je bio prikazan sveti Juraj, s novom slikom svetog Jurja na konju, donatora Nade Vučetića, Ćirova. Pod crkve bio je popločen kamenim pločama, koje su zamijenjene bračkim kamenom. Po crkvi s lijeve i desne strane prije kao i sada postavljeni su stari banci. Od sredine pa sve do prvih redova do oltara u banke su se postavljali brojni barjaci koji su služili kao dekori. Posljednja obnova crkve započela je 1999. godine pod vodstvom župnika don Nedjeljka Badurine, doprinosima vjernika, općine Vir i zadarske nadbiskupije. Renovacija je završena 2001. godine. Česti popravci i obnova crkve uzrokovani su klimatskim uzrocima, naročito burom koja nosi ogromnu količinu posolice koja erozivno razara građevne materijale.

Virski zvonik - uz crkvu smješten je i kameni zvonik koji je izgrađen 30-ih godine 20. stoljeća. Zvonik je građen u dvije faze. Izgrađen je od virskog kamena. Prva faza je bila izgradnja do visine od 11 metara. Gradio ju je graditelj Mate Subotić Markovićov, a drugu završnu fazu Ižanin Vrban 1938./39. godine. Završni izgled zvonika čini priramidna kupola. Na njemu su dva zvona, veće i manje. Manje zvono Virani nazivaju mrtvo, jer ono zvoni kada netko umre, za vrijeme pogreba i navečer nakon molitve Zdravo Marijo, da podsjeti žive na molitvu za mrtve. Zvonik se prvi put spominje u knjizi "Zara cristiana" kada Carlo Federico Bianchi navodi: „Izvan vanjskog pročelja je zvonik, po rimski, s dva zvona”. U Drugom svjetskom ratu Nijemci su minirali vrh zvonika, kako mještani tj. Virani ne bi mogli oglasiti da dolaze neprijatelji iz smjera Privlake. Za upravljanje župom don Ruzarija Šutrina, 1959. godine, doprinosima vjernika zvonik je obnovljen, te je nabavljeno novo zvono, koje je blagoslovio monsinjor Marijan Oblak, pomoćni biskup zadarski, 1966. godine. Profesor zadarskog sjemeništa don Ruzarijo Šutrin, po čijem je prijedlogu obnovljena kupola virskog zvonika dobila crveni krov, zanesen završetkom obnove zvonika u propovijedi zvonik je nazvao "crvenim Dalmatincem". Veliko zvono na sebi ima dosta ukrasa. Na zvonu se nalaze likovi: Gospe s Djetetom, Isus na križu, sveti Ivan Krstitelj i sveti Josip. Dok se u medaljonu nalazi natpis: PREMIATA FONDERIA DE POLI, 1890. Malo zvono je skromno ukrašeno, samo na vrhu i po sredini. Na jednoj strani malog zvona je natpis VIR, a na drugoj strani SALIO B. LENARTIĆ, RIJEKA, nema upisane godine.

U župnoj crkvi svečano se svake godine održava Blagdan svetog Jurja, zaštitnika Vira, kao i Svetkovina Tijela i Krvi Kristove. Dana 25. srpnja 2004. godine, tada biskup, a danas vrhbosanski nadbiskup Vinko Puljić posjetio je Vir i održao svečano misno slavlje u čast obnove unutrašnjosti crkve i prostora oko nje. Po prvi put 23. srpnja 2005. godine ispred crkve održana je "Večer dalmatinske klapske pisme", kao i "Smotra Klapa" 05.08.2009. godine, te "Susret dalmatinskih klapa", 04.08.2010. godine. Ljepotu crkve i njene okoline prepoznao je i naš poznati slikar Danijel Šokec, koji je virskoj publici dobro poznat, jer već punih 20 godina istražuje, pronalazi i ovjekovječuje virske motive. Izložba „Barke” bila je postavljena u vjeronaučnoj dvorani Župnog ureda, a mogla se pogledati od 1. do 20. kolovoza 2008. godine. Nakon punih osam godina službovanja (od 2011. do 2019. godine) dosadašnjeg virskog župnika don Tihomira Vulina naslijedio je don Jure Zubović 2019. godine.

POPIS virskih župnika na prijelazu iz 20. u 21. stoljeće:  - don Josip Kero (od 1987. do 1990. godine), - don Josip Rade Pinčić (od 1990. do 1993. godine), - don Ante Ivančev (od 1993. do 1996. godine), - don Ivan Mandić (od 1996. do 1998. godine), - don Nedjeljko Badurina (od 1998. do 2001. godine) - don Ivan Dovođa (od 2001. do 2003. godine), - don Stjepan Vinko (od 2003. do 2011. godine), - don Tihomir Vulin (od 2011. do 2019. godine). - don Jure Zubović (od 2019. godine do danas).

GALERIJA FOTOGRAFIJA:

Župna crkva svetog Jurja Vir
Župni dvor ispred crkve svetog Jurja na otoku Viru
Virski zvonik župne crkve svetog Jurja na otoku Viru
Župni ured
Otvoreni oltar ispred crkve svetog Jurja na Viru
Svetište
Dvorište župne crkve
Kameni zvonik crkve svetog Jurja na Viru
Sveti Antun
Ulazna drvena vrata u crkvu svetog Jurja
Župna crkva svetog Jurja Vir
Kamena ploča ugrađena na zid crkve
Zastava župe sveti Jure Vir
Kipovi Majka Božja i sveti Antun s malim Isusom
Oltar župne crkve svetog Jurja na otoku Viru
Sveti Juraj Vir
Oltar
Oltar sa slikom svetog Jurja koji probija zmaja
Župna crkva svetog Jurja Vir
Kor župne crkve svetog Jurja na Viru
Pogled s kora župne crkve svetog Jurja na otoku Viru
Župna crkva svetog Jurja Vir
Drvena kasica za milodar sa slikom Majke Božje i župni list Glas Koncila
Župna crkva svetog Jurja Vir
Molitva pred kipom Majke Božje okružene cvijećem
Vjernici u župnoj crkvi svetog Jurja na otoku Viru
Don Jure Zubović iza drvene govornice pokraj kipa svetog Antuna s malim Isusom
Don Jure Zubović drži propovjed za oltarom u crkvi svetog Jurja
Molitva starice ispred kipa Majke Božje u crkvi
Dijeljenje hostije vjernicima na svetoj misi u župnoj crkvi
Vjernici ispred župne crkve svetog Jurja u Viru
Vjernici sjede na stolicama i slušaju misu ispred župne crkve svetog Jurja u Viru
O VIRU
Najčešća pitanja:

  • Položaj otoka
  • Povijest otoka
  • Kultura
  • Gospodarstvo
  • Priroda i prirodne ljepote
  • Plaže na Viru
  • Foto galerija
  • Video galerija
  • Interaktivna karta
  • Kako stići do Vira?
  • Turistička zajednica Vir
  • Mobilnost
  • Izleti s Vira
  • Apartmani i sobe
  • Kampovi
  • Prodaja nekretnina
  • Udaljenost gradova
  • Novosti
  • Arhiva
  • Oglašavanje smještaja
Europska komisija je još 2006. pokrenula projekt Europske destinacije izvrsnosti - EDEN. Od tog trenutka iz godine u godinu širi se mreža najljepših destinacija održivog turizma. Svaki put pod novom temom otkrivaju se nova odredišta, prave male turističke oaze posebnih oblika turizma.
Opširnije o projektu
  • HITNI brojevi u RH
    Hitni brojevi u RH
    Važni telefonski brojevi za pomoć u RH

    PRVI PORTAL OTOKA VIRA
    www.otok-vir.info

    Za direktno biranje kliknite na željeni broj!


    112

     - POLICIJA, VATROGASCI, HITNA POMOĆ

    Broj 112 možete besplatno nazvati 24 sata dnevno s bilo koje javne govornice te mobilnog ili fiksnog telefonskog uređaja u Hrvatskoj. 
    Uključene službe ovim pozivom: -hitna medicinska pomoć, pomoć vatrogasaca, pomoć policije, pomoć gorske službe spašavanja, pomoć pri nesreći, traganju i spašavanju na moru, te pomoć drugih komunalnih, inspekcijskih ili hitnih službi koje su svojom djelatnošću vezane za zaštitu i spašavanje građana. Dojava na broj 112 može se ostvariti trenutno na sljedećim jezicima: -engleskom, talijanskom, mađarskom, slovačkom i češkom.


    113

     - KORONAVIRUS POZIVNI CENTAR

    Broj 113 je besplatan broj Pozivnog centra za sva pitanja vezana uz epidemiju koronavirusa. Broj 113 možete nazvati svaki dan od 7 do 22 sata. Građanima na upite odgovaraju epidemiolozi i drugi stručnjaci.


    1987

     - POMOĆ NA CESTI

    Broj 1987 je besplatni broj telefona za tehničku pomoć na cesti članovima HAK-a, kao i i svim ostalim motoriziranim građanima i turistima koji posjećuju Hrvatsku.


    195

     - SLUŽBA TRAGANJA I SPAŠAVANJA NA MORU

    U slučaju nesreće ili nezgode na moru, nazovite 195, besplatni telefonski broj Nacionalne središnjice za usklađivanje traganja i spašavanja na moru (MRCC Rijeka). Bez obzira upućujete li poziv iz fiksne ili mobilne mreže, birajte 195. Pomoć možete zatražiti i putem pomorskog VHF radijskog kanala 16, ili preko jedinstvenog europskog broja za hitne službe 112 koji će poziv preusmjeriti.

  • ADRESAR kontakata Vir
    Adresar, Otok Vir i okolica

    PRVI PORTAL OTOKA VIRA
    www.otok-vir.info

    Općenito:

    00385 ili +385 - međunarodni pozivni broj za Hrvatsku
    023 - lokalni pozivni broj za fiksnu telefoniju Zadarske županije

    Za direktno biranje kliknite na broj!

    Javne službe:
    HITNA POMOĆ
    Nin
    (24/7)
    112
    +385 23 264888
    Put Grgura Ninskog 11, Nin
    COVID-19
    Izdvojena ordinacija Doma zdravlja
    Zadarske županije
    0800 8557
    +385 91 5404189
    Ravnice bb, Zadar
    (bivši centar za ovisnost)
    113
    (Koronavirus pozivni centar)
    +385 98 332765
    Dežurni epidemiolog, Zadar
    AMBULANTA
    Vir
    +385 23 440029
    +385 23 647306
    +385 23 362769
    Trg svetog Jurja 2, Vir
    AMBULANTA
    Nin
    +385 23 264550
    Put Grgura Ninskog 11, Nin
    VETERINARSKA AMBULANTA
    Zadar
    +385 23 322877
    +385 98 339400
    Put Bokanjca bb (kod Plodina)
    VETERINARSKA AMBULANTA
    Žerava
    +385 23 390333
    Žerava bb
    POLICIJA
    Zadar
    112
    +385 23 345111
    Ulica Zore Dalmatinske 1, Zadar
    POŠTA
    Vir
    +385 23 362021
    +385 23 362700
    +385 23 223711 (fax)
    +385 72 303304
    Borisa Krnčevića 57, Vir
    TURISTIČKA
    ZAJEDNICA
    Vir
    +385 23 362196
    +385 23 363468
    +385 91 6051138
    Put Mula 9, Vir
    tzo-vir@zd.t-com.hr
    STOŽER CIVILNE ZAŠTITE OPĆINE VIR +385 91 9009630
    Načelnik stožera: Antonio Vučetić
    civilna.zastita.vir@gmail.com
    Kontakt osoba za nabavu hrane i lijekova starijim osobama:
    +385 99 3125757
    Kontakt osoba za podjelu zaštitnih maski i rukavica:
    +385 98 1370170
    OPĆINA VIR +385 23 362018
    +385 23 362225
    Trg svetog Jurja 1, Vir
    info@vir.hr (građani)
    protokol@vir.hr (mediji)
    Upravni odjel ureda načelnika:
    +385 99 8022655
    Upravni odjel za opće, pravne poslove i lokalnu samoupravu:
    +385 91 9009630
    Upravni odjel za prostorno uređenje, graditeljstvo i komunalno gospodarstvo:
    +385 99 8070526
    Upravni odjel za računovodstvo i proračun:
    +385 99 8056242
    Upravni odjel za lokalne poreze:
    +385 99 8022654
    VIR ODRŽAVANJE +385 23 362415
    +385 91 6204063
    Put Mula 16, Vir
    vir.odrzavanje.d.o.o.@zd.t-com.hr
    ČISTI OTOK
    Vir
    +385 23 362830
    +385 91 6046149
    Trg svetog Jurja bb, Vir
    VIR TURIZAM
    Vir
    +385 23 362713
    +385 23 346740 (fax)
    +385 91 4226670
    Prezida VII, Vir
    agency@virturizam.hr
    kadrovska@virturizam.hr
    Časopis "VIRSKI LIST"
    Urednik: Kažimir Škrbić
    +385 91 4226699
    virski.list@gmail.com
    VODOVOD
    Vir
    +385 23 362608
    +385 91 4229985
    Trg svetog Jurja bb, Vir
    vodovod.vir.d.o.o@zd.t-com.hr
    VIR ZAŠTITA
    +385 23 346075
    +385 91 1578868
    Put Mula 16
    vir.zastita@zd.t-com.hr
    Dječji vrtić
    "SMJEŠKO"
    Vir
    +385 23 362730
    +385 91 6048236
    Ulica Franje Tuđmana 27A, Vir
    djecji.vrtic.smjesko@zd.t-com.hr
    OŠ PRIVLAKA
    Područna
     škola Vir
    +385 23 362573
    Privlaka bb, Privlaka
    ZRAČNA LUKA ZADAR
    Zemunik
    +385 60 355355
    +385 23 250101
    Ulica I/2A, Zemunik Donji
    info@zadar-airport.hr
    AUTOBUSNI KOLODVOR
    Vir
    +385 23 362890
    Put Slatine 1, Vir
    AUTOBUSNI KOLODVOR
    Zadar
    +385 60 305305
    +385 23 211555
    Ante Starčevića 1, Zadar
    liburnija-zadar@zd.t-com.hr
    ŽELJEZNIČKI KOLODVOR
    Zadar
    +385 60 333444
    +385 23 212555
    Ante Starčevića 3, Zadar
    LUČKA UPRAVA GAŽENICA
    Zadar
    +385 23 201201
    Gaženička cesta 28, Zadar
    CRKVA SVETOG JURJA
    Župni ured, Vir
     +385 23 362043
     Ulica Borisa Krnčevića 55, Vir
  • AUTOBUS Vir-Zadar
  • BIBLIOBUS GK Zadar
  • PROGNOZA vremena
  • LIVE Stream kamere
  • PRIJAVA u eVisitor
  • Poveznice
    Korisne poveznice
    Linkovi na stranice:

    PRVI PORTAL OTOKA VIRA
    www.otok-vir.info

    • Hrvatska turisitička zajednica
    • Autobusni kolodvor Zadar
    • Zračna luka Zadar
    • Grad Nin
    • Muzej soli Nin
    • Općina Privlaka
    • Zadar Bike Magic
    • Turisitička zajednica Zadarske županije
    • Turisitička zajednica grada Zadra
    • Turistička zajednica grada Nina
    • Turistička zajednica Općine Privlaka
    • Turistička zajednica grada Paga
    • Turistička zajednica Općine Vrsi
    • Turistička zajednica mjesta Zaton
    • Turistička zajednica mjesta Božava

    Službene mrežne stranice:

    • Vlada Republike Hrvatske - Koronavirus.hr
    • Vlada Republike Hrvatske
    • Sabor Republike Hrvatske
    • Zadarska županija
    • Državni arhiv web-a / NSK HAW
    • Hitro.hr / Servis Vlade RH
    • Fina.hr / e-servisi
    • Katastar / Državna geodetska uprava
    • Središnji državni portal RH
    • Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta
    • Ministarstvo turizma
    • Ministarstvo financija
    • Ministarstvo kulture
    • Ministarstvo unutarnjih poslova
    • Ministarstvo vanjskih i europskih poslova
    • Ministarstvo pravosuđa
    • Ministarstvo rada i mirovinskoga sustava
    • Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja
    • Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture
    • Ministarstvo zaštite okoliša i energetike
    • Ministarstvo branitelja
    • e-Građani | Informacije i usluge
    • Ministarstvo zdravstva
    • Ministarstvo znanosti i obrazovanja

Prvi Portal Otoka Vira utemeljen 2002. godine ~  design, smještaj i održavanje stranica ©ENGRAM doo, Zagreb ~ Sva prava pridržana.
Uvjeti korištenja stranica i GDPR